T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Niğde Müftülüğü

14.03.2016

Müftülerimiz

Alaaddin GÜRPINAR

27.09.2013- 23.11.2018

1956 yılında Bayburt’un Arpalı Kasabasında doğdu. İlkokulu 1968 yılında kendi kasabasında bitirdi. 1975 yılında Ankara Gazi İmam Hatip Lisesinden mezuniyetini müteakiben Konya Yüksek İslam Enstitüsüne girdi. 1979 yılında Enstitü’nün Tefsir –Hadis bölümünden mezun oldu. Konya’da özel hocalardan Arapça ve Tefsir dersleri aldı. İlk memuriyetine 1976 yılı sonunda Konya Merkez Polatlar Camii İmam Hatibi olarak başladı. 1980 yılında açılan Vaizlik-Müftülük imtihanını kazanarak Balıkesir-Savaştepe Müftüsü oldu. Burada görevli iken 1982 yılında Kırkağaç Jandarma Alay Komutanlığı nezdinde 4 ay süreli kısa dönem askerlik görevini ifa etti. Aynı yılın sonunda açılan yurtdışı imtihanını kazanarak öğretmen din görevlisi statüsü ile Belçika’ya gitti. 4 yıllık yurtdışı görevi dönüşünde aynı ilçede 2 ay vaizlik yaptıktan sonra 1986 Kasımında Çankırı-Çerkeş Müftülüğüne tayin oldu. Burada 5 yıl görev yaptıktan sonra 1991 yılında Samsun-Havza Müftülüğüne atandı ve burada 7 yıl görev yaptı. 1998 yılında üçlü kararname ile Kastamonu İl Müftülüğü görevine atanan Alaaddin GÜRPINAR, sırasıyla Kilis, Düzce ve Denizli’de İl Müftüsü olarak çalıştı. Görev hayatı boyunca çeşitli başarılarından dolayı Kaymakamlardan, Valilerden, Diyanet İşleri Başkanlarından ve bazı Bakanlardan otuzun üzerinde takdirname aldı. 27.09.2013 tarihinde Niğde’de görevine başladı. Başkanlık Müftüsü olarak atanarak Alaaddin GÜRPINAR, 23.11.2018 tarihinde görevinden ayrıldı.

Hasan ÇINAR

30.03.2011- 13.08.2013

1962 yılında Kars’ta doğdu. İlkokulu Kars’ta, İmam-Hatip Lisesini ise Kayseri’de bitirdi. 1981 yılında girdiği Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nin adının İlahiyat Fakültesi olarak değişmesiyle, 1986 yılında İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Aynı Üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Tefsir dalında yüksek lisansını Üniversiteden hocası Prof.Dr.Nasuhi Ünal KARAASLAN' ın danışmanlığında tamamladı.

1980 yılında başladığı görevine, 1981–1987 yılları arasında Müezzin Kayyım, İmam-Hatip ve Murakıp olarak, 1987–1989 yılları arasında Vaiz olarak devam etmekte iken bu yıllarda kısa dönem olarak askerlik vazifesini İzmir’de yerine getirdi. 1989 – 2005 yılları arasında İlçe Müftülüğü görevini ifa etti ve 15.08.2005 tarihinde Köln Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliği’ne atandı. Kanunla 4 yıl olarak belirlenen bu görevi 2009 yılının Temmuz ayında sona erdi.

Erzurum’da değişik Hoca Efendilerden özel olarak Arapça, Belağat, Mantık, Münazara, Kelam, Hadis, Tefsir, Fıkıh, Feraiz vb. dersler aldı.

2002–2005 yılları arasında Ankara’da Kanal A Televizyonu’nda “Sorun-Söyleyelim” adlı programda, 2005 yılından itibaren de Almanya’da TV5 INT Kanalında “Gönül Dostu”, Almanya Köln Türkshow Kanalında ise “İslam ve İnsan” adlı programlarda canlı yayında haftalık konuşmalar yaptı ve soruları cevaplandırdı.

Yurtdışı görevinden sonra 13.08.2009 tarihinde İnegöl İlçe Müftüsü olarak görevine başladı. Arapça, İngilizce ve Almanca bilen Hasan ÇINAR, 5 çocuk babası olup 24.02.2011 tarihli ve 27856 sayılı Resmî Gazete yayımlanan üçlü kararname ile atandığı Niğde İl Müftülüğü görevine 30.03.2011 tarihinde başladı. Erzurum İl Müftüsü olarak atanan Hasan ÇINAR, 13.08.2013 tarihinde görevinden ayrıldı.

Çalışmaları:

Nüzûl Sırasına Göre Kur'an Tefsiri (DVD Formatında)

- Mahalli Gazete ve Dergilerde Yazıları

- Radyo ve TV Sohbetleri

- Almanya ve Türkiye'de Çeşitli Konferansları

Mehmet ÖZLEN

11.11.2008-2010

25/03/1945 Yılında Denizli İli Tavas İlçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Denizli’de yapmıştır. 1968 yılında başladığı Ankara İlahiyat Fakültesinden Haziran 1972 yılında mezun olduktan sonra Vaizlik ve Müftülük imtihanını kazanarak 31/07/1972 Yılında Kars İli Çıldır İlçesinde Vaiz olarak göreve başladı.

1973 - 1974 Yıllarında Çıldır İlçe Müftülüğü görevinde bulundu. 1974 yılında Antalya İli Elmalı İlçe Müftülüğüne naklen tayin edildi.18 Eylül 1978 – 18 Eylül 1980 tarihleri arasında İstanbul Haseki Eğitim Merkezinde ihtisas kursunu bitirdi. 1980 yılında Müftü Yardımcısı kadrosuyla Sivas Müftülüğüne (tedviren) atandı.

1982 yılında aynı yer İl Müftülüğüne atandı.1985 yılında Kastamonu, 1989 yılında Diyarbakır, 1994 yılında Kırklareli Müftülüğü görevinde bulundu.1997 Yılında Bayburt İl Müftülüğüne atandı. 23/12/2002 tarihinde Karaman Müftülüğünde görevine başladı. Evli ve 4 çocuk babası olan Özlen, 11.11.2008 tarihinde Niğde Müftülüğüne atandı. Bu görevini sürdürürken 2010 yılında yaş haddinden emekliye ayrıldı.

Yüksel KAYMAK

21.08.2006-21.04.2008

(Bkz. Cilt II.S.Ardahan)

1954 yılında Bayburt'ta doğdu. Hıfzını 1966 yılında Ankara'da tamamladı. Çeşitli hocalardan özel dinî eğitim aldı. İlkokulu Ankara'da bitirdi. 1973–1974 yıllarında vatani görevini yaptı. 1979 yılında Gümüşhane İmam-Hatip Lisesi’nden, 1985 yılında Samsun İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu.

1979 yılında imam-hatip olarak memuriyete başladı. 26.02.1986-27.07.1988 tarihleri arasında Sinop-Gerze ilçe müftülüğü görevini yürüttü. Bir dönem yurtdışında din görevlisi olarak bulundu. Yurtdışı dönüşü Ankara merkez vaizliğine atandı. 1993-1999 yılları arasında Aydın Karacasu ve Aydın Nazilli ilçe müftülüğü görevlerini yürüttü. 07.12.1999 tarihinde Batman, 30.12.2002 tarihinde Niğde il müftülüğüne atandı. 17.03.2006-01.08.2006 tarihleri arasında Ardahan İl müftülüğü yaptı. 08.10.2003 tarihinden beri ikinci kez Niğde il müftülüğü görevinde bulundu. 2008 yılında Kırıkkale Müftülüğüne atandı.

Halil ARIK

15.03.2006–21.08.2006

(Bkz. Cilt II, S.Bitlis)

Ömer FARUKOĞLU

30.09.1994–18.12.2002

(Bkz. Cilt II, S.Kars)

Rıza DENİZ

03.10.1991–27.09.1994

(Bkz. Cilt II, S.Burdur)

Mehmet Ali ÖZ

30.04.1984 - 02.10.1991

(Bkz. Cilt II, S. Bingöl)

Ali Osman CEYLAN

28.04.1981–29.03.1984

1935 yılında Konya Akören'de doğdu. Yüksek İslam Enstitüsü mezunudur.

Yedek subay öğretmen olarak vatani görevini yaptıktan sonra sırasıyla; Aksaray Çavdarbaba Camii imam-hatipliği, Konya H.Osman Camii imam-hatipliği, Aksaray Lisesi din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği ile 1968-1970 yılları arasında Aksaray, 1970-1973 yılları arasında Erdemli, 1973-1981 yılları arasında Çumra müftülüğü görevlerinde bulundu. 28.04.1981 tarihinde Niğde müftülüğüne, 29.03.1984 tarihinde Aksaray vaizliği ve Aksaray cezaevi vaizliğine atandı. Bu görevde iken 1987 yılında emekli oldu.

Zübeyir KOÇ

05.05.1980–26.01.1981

15.01.1934 tarihinde Giresun Görele Şenyuva Köyü’nde doğdu. Şenyuva’da ilkokulu tamamladı. İmam-Hatip Okulu ve Yüksek İslam Enstitüsü’nü İstanbul'da bitirdi.

01.01.1955 tarihinde İstanbul Bakırköy Osmaniye Camii İmam-hatibi olarak göreve başladı. 1956-1957 tarihleri arasına Kore Türk Tugayında imam-hatip olarak görev yaptı. Yurtiçi dönüşünde Bakırköy ve Üsküdar’da imam-hatiplik görevlerinde bulundu. 1959-1960 tarihleri arasına askerlik görevini tamamladı. 06.10.1967 tarihinde Antalya Alanya müftülüğüne, 14.10.1967 tarihinde Alanya vaizliğine, 11.09.1968 tarihinde Hatay İskenderun, 16.04.1970 tarihinde Tokat Turhal, 05.06.1970 tarihinde Uşak, 04.08.1971 tarihinde Samsun, 23.05.1978 tarihinde tekrar Uşak, 25.01.1980 tarihinde Niğde, 26.10.1981 tarihinde Sinop müftülüğüne atandı. 01.03.1983 tarihinde emekli oldu.

 Mehmet ÇAĞLAYAN

26.09.1978–06.08.1979

(Bkz. Cilt III, S. Kırklareli)

Zekai DAĞLITUNÇEZDİ

15.07.1976–13.09.1978

(Bkz. Cilt III, S. Kırklareli)

Turgut ÖZLÜ

18.06.1970–16.09.1974

(Bkz. Cilt III, S.Kırşehir)

Vahib DANIŞMAN

02.01.1969–16.06.1970

(Bkz. Cilt II, S.Aydın)

Ali ŞAFAK

01.04.1968–16.10.1968

1943 yılında Kayseri Yeşilhisar’da doğdu. 1962 yılında Kayseri İmam-Hatip Okulu’ndan 1966 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu.

Beyoğlu müftü yardımcılığı, Sarıyer müftü vekilliği, Çamlıdere ilçesi vaizliği, Niğde müftülüğü, Kayseri müftü yardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra, 1971 yılında İlahiyat Doktoru oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku asistanı oldu. 1976 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde doçent, 1982’de aynı fakültede profesör oldu. Bu fakültede kürsü başkanlığı ve dekan yardımcılığı yaptı. İngiltere ve Amerika'da akademik çalışmalarda bulundu. ABD, Almanya, İngiltere, Malezya, Cezayir ve S.Arabistan’da bulunan çeşitli üniversitelerde konferanslara katıldı ve öğretim üyeliği yaptı. Halen Ankara Polis Akademisi’nde Ceza Mahkemeleri Usul Hukuku profesörü olarak çalışmaktadır.

Yayınlanmış 10 telif, 3 tercüme eseri ve ayrıca İslam Hukuku ve Mukayeseli Hukuk ile ilgili ilmî makaleleri bulunmaktadır.

 Lütfi ŞENTÜRK

30.03.1963–26.07.1965

(Bkz. Cilt I, S. 54)

Abdullah GÜVENÇ

12.01.1961–27.01.1963

(Bkz. Cilt I, S.88)

Süleyman KANDAZ

27.03.1959–04.06.1960

1893 yılında Tokat Zile’de doğdu. Sırasıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü Akyazı Yeni Cami imam-hatipliği, Konya Ereğli vaiz adaylığı, Konya Ereğli vaizliği, Develi vaizliği, Niğde vaizliği görevlerinde bulundu. 27.03.1959 tarihinde Niğde il müftülüğüne atandı ve 04.06.1960 tarihinde bu görevde iken emekliye ayrıldı.

Fevzi BÜYÜKTAMER

28.06.1957–27.06.1958

1881 yılında Kireçova’da doğdu. Medreset’ül-Kudat’tan mezun oldu. Daru’l-Fünun Hukuk Fakültesi’ne girdi, ancak son sınıfta iken terk etti.

İlk göreve Basın Yayın Umum Müdürlüğü’nde başladı. Burada muhasip mutemet iken 01.08.1946 tarihinde emekliye ayrıldı.

24.06.1957 tarihinde Niğde il müftülüğüne atanarak memuriyet görevine geri döndü. Bu görevde iken 27.06.1958 tarihinde ikinci kez emekli oldu.

İzzet UYANIK

21.06.1956–03.06.1957

(Bkz. Cilt III, S.Kırklareli)

 Mehmet Hadi YARDIMCI

21.11.1955–18.12.1955

(Bkz. Cilt III, S. Mersin)

Yusuf Ziya ERSAL

16.2.1955–11.07.1955

(Bkz. Cilt I, S. 89)

Mahmut ÖĞÜTÇÜ

21.11.1953–21.09.1954

(Bkz. Cilt I, S Ankara)

Mustafa Hilmi SOYDAN

09.03.1938–20.11.1952

1881 yılında Niğde’de doğdu. Özel eğitim görerek icazetname aldı. Bu belgesi, Milli Eğitim Bakanlığınca Yüksek Okul’a denk sayıldı.

İlk göreve, 17.05.1911 tarihinde Harran Sancağı Der’a Kazası yazı işleri memur naibi olarak başladı. Daha sonra TBMM Birinci Dönem milletvekilliğine seçildi. 26.04.1920 tarihinden 11.08.1923 tarihine kadar bu görevde kaldı. 09.03.1938 tarihinde Niğde il müftülüğüne tayin edildi. 19.02.1953 tarihine kadar bu görevi yürüttü ve bu tarihte emekli oldu.

Süleyman ARISOY

23.01.1916–06.02.1938

1864 yılında Niğde'de doğdu. Öğrenimini tamamladıktan sonra müderrislik ve mahkeme azalığı yaptı. Cumhuriyetten önce Kuva-i Milliye hizmetlerinde çalıştı. 23.01.1916 tarihinde Niğde müftülüğüne tayin edildi. Cumhuriyet kurulduktan sonra vefat ettiği 06.02.1938 tarihine kadar müftülük görevini sürdürdü.