T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Niğde Müftülüğü

22.05.2020

Sala, Dua ve Tekbirler Hakkında Başkanlık Duyurusu

"Yeni Koronavirüs"ün ülkemizde yayılmasına engel olmak amacıyla ülke genelinde bir dizi tedbir alınmış ve bu süreçte vatandaşlarımızın dini ve manevi duygularını güçlendirmek amacıyla bütün cami ve mescitlerde minare hoparlörlerinden yatsı ezanından önce salâ verilerek ezanı müteakip Başkanlığımızca gönderilen dua metninin okunması istenmişti. Vatandaşlarımızın Ramazan Bayramını evlerinde karşılayacakları bu süreçte bayram coşkusunu bir nebze olsun yaşamalarına vesile olmak amacıyla Başkanlığımızca bir uygulama yapılması planlanmaktadır.

Bu çerçevede;
1- Ramazan Bayramının ilk gününde (24.05.2020 Pazar günü)  her ilin kendi bayram namazı saatinde minarelerden bayram günlerinin şiârından olan tekbirler (üç defa) getirilecektir.

2- Ramazan ayı vesilesiyle her gece yatsı vaktinde gerçekleştirilen uygulama 23 Mayıs 2020 Cumartesi yatsı vaktiyle son bulacaktır. Mezkur uygulama sadece cuma gecelerine mahsus olmak üzere yatsı ezanından önce sala, ezandan sonra ise ekli dua metni okunarak ikinci bir emre kadar devam edecektir.
 

Dua Metnine aşağıdaki dosyadan ulaşabilirsiniz.