T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Niğde Müftülüğü

27.11.2020

Koronavirüs Tedbirlerine Riayet Edilmesi

 

Son günlerde salgının yayılma hızının yeniden yükselmesi ve etkilerinin artması cami ve mescitlerde cemaatle ibadet için belirlenen tedbirlere titizlikle riayet edilmesinin önemini ortaya koymuştur.

 

Bu itibarla başta cuma namazı olmak üzere bütün namaz vakitlerinde cami ve mescitlerde;

 

1. Temizlik, maske ve mesafe kurallarına hassasiyet gösterilecektir.

 

2. Güvenli mesafe kuralına uygun olarak saf tutulması sağlanacaktır. Bu çerçevede kişiler arasındaki mesafe her yönden 1 metre olacak şekilde zemin üzerinde gerekli işaretlemeler yapılacak ve vatandaşlarımız sık sık bu konuda bilgilendirilecektir.

 

3. Topluca geçirilecek sürenin mümkün olduğunca kısa tutulması amacıyla, namazların sünnetlerinin evde kılınabileceği ve tesbihatın evde yapılabileceği hususunda cemaatimiz bilgilendirilecektir.

 

4. Cuma günleri iç ezandan önceki salavat okunmayacak, ezan ve kametler mümkün mertebe seri olarak icra edilecektir.

 

5. Cuma namazlarında hutbe duaları seri bir şekilde okunacak, Başkanlığımızca gönderilecek hutbe metinlerine hiçbir ilave ve çıkartma yapılmayacaktır.

 

6. Farz namazlarında kıraat kısa tutulacak ve hadr usulü ile okunacaktır.

 

7. Sokağa çıkma kısıtlamasına muhatap olan vatandaşlarımızın ve hastalık belirtileri taşıyanların cemaatle namaza katılmayarak ibadetlerini evlerinde eda etmeleri konusunda uyarı ve bilgilendirmelere devam edilecektir.

 

8. Camiye giriş ve çıkışlarda izdihama sebebiyet verilmemesi, mesafenin korunması, hiç kimseyle temasta bulunulmaması; musafaha, tokalaşma, kucaklaşma yapılmaması, gruplar halinde toplanılmaması hususunda vatandaşlarımız uyarılacaktır.

 

9. Din görevlileri, sokağa çıkma kısıtlamalarının bulunduğu vakitlerde cami ve mescitleri ibadete açacak ve görevlerinin başında hazır bulunacaklardır.